Doğalgaz Faturası Nasıl % 30 Düşer ?

Faturamı Düşürmek istiyorum ama nasıl ?


Ülkemizde Doğalgaz Üretimi olmadığı için %95 ini yurt dışından ithal ettiğimiz ve son zamanlarda ülkeler arasında bir koz olarak kullanılmaya başlayan gaz ucuz ve temiz yakıt olmaktan çıkıp sadece temiz yakıt olmakla kaldı.Buda bize yani son kullanıcıya olumsuz olarak yansımakta,Doğalgaz konforlu olmakla birlikte zahmetsiz bir ısıtma maddesidir.Peki doğalgazı nasıl verimli kullanabiliriz,yakıt faturası nasıl düşer yazının tamamını okuyun size faydalı bilgiler vereceğiz..

 

 

FATURA DÜŞÜRME YOLLARI

1.En önemli madde Kombinize her yıl detaylı bir bakım yaptırın

2.Kalorifer peteklerini 2 yılda bir ilaçlı şekilde temizletin

3.Kaloriferlerinize reglaj ayarı yaptırın.Bu en yakın petekten en uzak peteğe doğru orantılı ve ölçülü şekilde petek vanası kısma ayarıdır.Servsimiz her bakımda mutlaka ücretsiz yapmaktadır.

4.Kalorifer peteklerinin ön kısmını kapatmayın.Mümkünse kışın evinizin düzenini buna göre ayarlayın.ısınmak ve ucuz ısınmak daha önemli

5.Peteklerinizin havasını alın

6.Kombinize kapasite ayarı yaptırın bu formülle yapılan özel bir ayardır.Merdiven altı servisler maalesef yapamazlar

7.Evdeki tüm petekleri açın kombinizi kısık ayarda çalıştırın.Sürekli yüksek ve alçak ayar yapmayın

8.Oda termostadı veya termostatik vana kullanın

9.Kombiniz balkonda ise mutlaka etrafını izole edin en az %10 tasarruf kesin

10.Oda termostadında her bir ayar kısılması % 7 tasarruf sağlar örneğin 21 derecede ısınıyorsanız 20 ye alın. Gece mutlaka kalorifer ayarını kısın.

11.Bu sizin elinizde olmasada evinize mutlaka ısı yalıtımı yaptırın.En önemli 2.tasarruf yöntemi

Evet yukarıdaki saydığımız maddeler olmassa olmaz en önemli tasarruf yöntemleridir.Bunların içinde kendinizin yapacağı mutlaka maddeler var örneğin çok basit oda termostadı taktırarak hemen % 7 tasarruf elde edebilirsiniz.Veya evdeki peteklerin ön kısmını açarak,Çünkü petekler yüzde seksen yanısıma yoluyla evinizi  ısıtır ön kısımlarını kapatmak daha fazla enerji ihticacı doğurur.Bir çok firma yukarıdaki saydığımız işlemleri maalesef bilmemekte ve tüketicide mağdur edilmektedir.